Gencay Koçak

Quantum Break İncelemesi

Remedy ve Microsoft’un ortak çalışması ile önce Xbox One’a daha sonra ise Windows 10 ile PC’ye gelen Quantum Break oyununu oynamak için evet itiraf ediyorum teknosaya gidip 1,599 Tl’ye (Bu arada Quantom Break,Alan Wake ve Forza 6 oyunları dahil) Xbox One Alarak Xbox One Dünyasına giriş yapmış bulunmaktayım 🙂

Microsoft’un The Order: 1886 ( ki PS4’te oynadım ama pek sarmadı açıkcası) oyununa cevabı olan Quantum Break, oyuncuların uzun süredir heyecanla beklediği bir yapımdı. İlk olarak Xbox One’a özel olarak çıkacağı duyurulan ancak daha sonra Windows 10 ile beraber PC kullanıcılarının da oynayabildiği Quantum Break, özellikle bilim-kurgu türünü seven oyuncular için biçilmiş kaftan.

Zaman Yolculuğunda İşler Ters Gidiyor

İlk olarak oyunun hikayesine bakacak olursak ana karakterimiz Jack Joyce, kendini ABD Riverport Üniversitesinde yapılan bir zaman yolculuğu deneyinde bulunuyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi deney sırasında işler ters gidiyor ve olaylar gelişiyor. Deneyin kısmen başarısız olması karakterimize bazı özel güçler yüklüyor.

Zamanı yönlendirebilme yeteneğine kavuşan Jack Joyce, oyunda karşı karşıya geldiği Monarch Corporation isimli şirketin yüksek donanımlı askerleriyle bu özel güçleri sayesinde savaşabiliyor.

Quantum Break’in özel bir oyun olmasının başlıca sebeplerinden biri oyunda gerçek aktörlerin birebir modellemelerinin kullanılmış olması.

Ana karakterimiz Jack Joyce’u bizim daha önce X-Men’den tanıdığımız Shawn Ashmore canlandırıyor. Bir diğer ana karakter olan Paul Serene ise, Game of Thrones’un Bailsh’i olarak hatırladığımız Aiden Gillen.

Oyunda bu denli tanıdık aktörlerin kullanılması ve grafiklerin hayli göz doldurucu olması oyun deneyimini katlayan yegane unsurlardan biri.

Keyifli yetenekler oynanışı pekiştiriyor

Oyunun oynanışından da biraz söz etmek gerek. Zira baktığımızda aslında Quantum Break’in klasik bir third person aksiyon oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada tabii ki PC üzerinden mouse ve klavye ile oyunu oynamak biraz daha rahat bir oynanış sunuyor.

Ancak oyunda siper alma mekanizması fazlasıyla doğal olduğundan Xbox One tarafında da çok zorlanmıyorsunuz.

Oyunda temel olarak kullandığımız 4 farklı yeteneğimiz var. Bu sayede duvarların arkasında olsa dahi düşmanlarımızın konumlarını görebiliyor, önümüzdeki bir alana ‘zaman balonu’ açarak bize gelen mermileri durdurabiliyor, düşmanlarımızı yine zaman balonu içine alarak bir süre sonra onları patlatabiliyor ve son olarak hızlıca bir yerden bir yere geçiş yapabiliyoruz.

Bu yetenekler, genel olarak oyunun zevkli bir oynanışa sahip olmasındaki yegane unsur.

Sonuç olarak Quantum Break, zevkle oynayacağınız bir yapım diyebiliriz. Oyunun biraz kısa olması, oyunun satış fiyatını düşündüğümüzde can sıkıcı.

Ancak yine de oynanışın çok keyifli olması, oyunda gerçek aktörlerin kullanılması ve benzeri durumlar Quantum Break’i oynanması gereken bir yapım yapıyor.

Quantum Break Tanıtım Videousu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir